bhm.png
bhm133.png

DEĞİŞİME ŞAŞIRACAKSINIZ!

ebsignature.png

25 yıllık sporcu hayatımda birçok farklı antrenman methodu denedim. Herkes gibi öncelikle kaslarımı geliştirmek için bölgesel antrenmanlar yaparak başladım, sporculuk hayatım başladığı zaman ise bol bol koştum ve kondisyonumu geliştirmek için uzun cardio antrenmanları yaptım. Daha sonra güçlenmek istedim ve kendime yurt dışından Powerlifting kitapları aldım. Sadece fotoğraflardan gördüğüm hareketleri düzgün bir şekilde uygulamaya çalışıyordum. O zamanki tek amacım yukarı, aşağı, öne ve arkaya itiş ve çekişlerdi…

Dünyada fonksiyonel antrenmanın yaygınlaşması ile bu ağırlık idmanları sonuna aslında önceden yaptığım nabzımı yukarı çıkaran interval antrenmanlar ekledim. Bu sefer duvara çarpmıştım hem güçleniyordum hem de kondisyon seviyemi aynı oranda yükseltiyordum.  Sonra eksik yanlarımı fark ettim ve başladığım yere geri döndüm, bodybuilding kelimesi kulağa yanlış geldiği için aksesuar adı altında uzun zamandır yapmadığım izole hareketleri yaparak eksik bölgelerimi çalıştırdım ve daha iyi bir görünüm sağladım.

Senede 1 kere 6-8 haftalık bir weightlifting ya da powerlifting programları yaparak genel kuvvetimi her sene arttırmaya en kötü muhafaza etmeye çalıştım.

Tüm bu antrenmanları asıl branşım  dövüşte daha iyi olabilmek için yapıyordum. Haftanın en az 4-5 günü kickbox ve BJJ antrenmanları yapmak zorundaydım. Bunları dengelemek çok zordu. Her programa başlarken tamam bu sefer oldu derken 2. Haftada kendimi yorgun hissediyordum. 

Bütün bu yıllar sonunda 2 şeyi çok iyi anladım. Birincisi gelişmek için çok ağır idman yapmama gerek yoktu, devamlı yıkım yaratmak bana iyi gelmiyordu. Antrenmanların yoğunluğunu azalttım. Farklı antrenmanlar yaparak ve devamlılığımı bozmadan yakın zamanda hayatımda kendimi en iyi hissettiğim döneme girdim. 

İkincisi ise ne yaparsan yap uyumazsam ve iyi beslenmezsem verim alamıyordum. Dinlenmek çok önemliydi. O yüzden öncelikle bunları düzelttim ve çok daha iyi neticeler aldım.

Bugün artık kimseden program almadan kendi programımı oluşturmak istiyorum derken kendime bir program yazdım ve sizlerle bu kadar yıllık tecrübem ile oluşturduğum antrenman programımı paylaşıyorum.

 

Sakın bu program benim için ağır demeyin çünkü ben artık ağır idman yapmıyorum ve bu programda herkese göre bir seviye olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar yaptığım tüm antrenmanlardan sizler için en sevdiğim ve fayda gördüğüm 90 haraketi seçtim ve bir antrenman programı tasarladım. Umarım faydasını görür, keyif alır ve en iyi formunuzu görürsünüz. 

GüÇLENİRKEN YAĞ YAKIN!

Bu antrenman sistemi isminden de anlaşılacağı gibi birçok farklı ekolun bir araya gelmesinden oluşan kompakt bir sistemdir. İçerisinde dövüşçülerin ısınma için kullandığı bazı haraketler, güç ve kuvvet sporlarında bulunan bazı kaldırışlar ve fonksionel antrenmanlarda bulunan metabolik kondisyon antrenmanları yer alır. Bu programın amacı sizi dövüşçüler gibi çevik yaparken, içindeki nabzınızı yükselten hareketler ile kondisyonu yukarda tutmak ve tabii ki bölgesel ağırlık antrenmanları sayesinde size fit bir görünüm sağlamaktır.

Bu antrenman metodu kolay - orta zorlukta bir antrenman metodu olmakla birlikte ağırlıklar ve yopğunluklar arttırılarak programın seviyesi bir üst seviyeye getirilebilir veya kolaylaştırılabilir. Bu program sadece 1 çift dumbıl ile uygulanmaktadır. Antrenmanları ister evde, ister dışarıda isterseniz gittiğiniz spor salonlarında yapabilirsiniz.

  • Bu program haftada 3 ya da 6 gün uygulanacak şekilde tasarlanmıştır. 6 günlük rutini ister 1 haftaya isterseniz 2 haftaya bölüştürebilirsiniz. Dolayısıyla antrenman programı 4 ya da 8 haftalık bir programdır. 

  • BHM 90 ayrı haraket içerir ve bu haraketlerin farklı zamanlarda uygulanması sayesinde maximum verim alınır. Haraketlerin çoğu vücut ağırlığı bazıları ise 1 çift dambıl eşliğinde yapılır.

  • Antrenman doğru aralıklar verildiği taktirde en fazla 1 saat sürmektedir. 

 

Bu programda yer alan günlük antrenmanlar 5 ayrı bölüme ayrılır. 

1. Bölüm Warm up yani ısınma bölümüdür. 

2. Bölüm Strenght yani kas kazandığımız kuvvet bölümüdür. 

3 Bölüm Conditioning dediğimiz nabzımızı yükselttiğimiz yağ yakımına yardımcı olan antrenman bölümüdür. 

4. Bölüm Core, karın ve kalça bölgesini çalıştırdığımız bir bölümdür. 

5. Bölüm Stretching ise esneme yaptığımız ve bizi bir sonraki antrenmana hazırlayan son bölümdür.