• Ertan Balaban

Düşünce tekrar ayağa kalkmakBen çocukluğumdan beri dövüş sporları ile ilgileniyorum. Çocukken Van Damme filmleri izler, okulda ağaç yapraklarına döner tekme atmak isterdim. Profesör bir babanın ve Ekonomist bir Anne’nin tek oğluyum…ne hikmet ki kariyer yapmamı isteyen bu aileye dövüşçü olarak büyük bir sürpriz yaptım.


Bunları size neden anlatıyorum, konumuz dövüşmek tabii ki değil.


Bu yolculukta hayatın ve dövüş sporlarının çok ortak yönü olduğunu keşfettim ve dövüş sporları bana kendini korumak dışında çok farklı yararları olduğunu fark ettim. Bunları saymakla bitmez diyebilirim ama bugün odaklanmak istediğim aynı rigndeki gibi düştüğünüz zaman tekrar ayağa kalkmanız.


Önce size maçta neler oluyor onu anlatayım; 10-20 bin kişinin izlediği bir stad’da herkesin gözü sizin üzerinizde. Bu insanların önünde bırakın dövüşmeyi, konuşmak bile zor olabilir. Ama siz bütün bunları kenara bırakıp hedefe odaklanıyorsunuz.


Aylarca antrenman, diet, kilo, rakibi çalışmak…tüm bunlar 10-15 dakika için. Belki 15 saniyede bile bir ufak hatayla bütün bu emekleri boşa harcayabilirsiniz. Bir risk analizi yapın, 3 ay 15 saniye…


Sonra yanlış bir haraket darbe yediniz ve yerdesiniz…canınız o kadar acıdı ki yerden kalkamıyorsunuz. Ringin brandasına bakarken kafanızdan bu 3 ay geçiyor sonra sesler duyuyorsunuz hadi Ertan hadi Ertan…canınız yanıyor kalkmak istemiyorunuz, sonra aklınıza gelen ilk soru benim burada ne işim var? kaybetmenizi isteyen insanlar var diğer köşede yüzleri gülüyor…rakibiniz mutlu, saniyeler geçiyor aslında istemiyorsunuz ama ayağa kalkmak zorundasınız. Dizleriniz titreye titreye kalkıyorsunuz ayağa…işte burda yatabilir yada kalkabilirsiniz, karar verme yeteneğinize bağlı.


Ayağa kalkınca tempoyu biraz düşürüyorsunuz, rakip saldırıyor…sağlı sollu üzerinize geliyor, artık kaybedecek birşeyiniz yok zaten orda ayağa kalkmanız birçok kişi tarafından takdir aldı.

Rakibin bir yumruğu teyet geçiyor…bir sağ direk patlatıyosunuz rakip yerde, KO !


Maçı aldınız.


Abartmıyorum hayat aynen bunun kopyası, sadece aldığınız darbeler fiziksel değil genelde psikolojik oluyor.


Risk almadan hep aynı yerde kaldığınızı bilmelisiniz, yoksa maç alamazsınız. Bu bir yatırım, girişim, iş değiştirmek yada patrona gidip ne düşündüğünüzü söylemek bile olabilir. Ama mantıklı bir çerçevede risk almalısınız.


Hayat güllük gülistanlık değil, biz ileri giderken sağlı sollu darbeler geliyor. Bunların bazılarından sağ sol yaparak diyerek kaçıyoruz ama bazıları öyle bir oturuyor ki…aynı ringdeki gibi dizlerimizin üzerine oturuyoruz. İşte o anda çok güçlü durmak gerekiyor. Çünkü hala maçı çevirme şansımız var. Bırakıp yatarsak hiç bir şey kazanmayacağız sadece daha fazla canımız yanmayacak, ama bırakırsak hep keşke kalksaydım diye sonsuza dek canımız yanacak.


Şunu emin olun; o sağ direkleri yiğen sadece siz değilsiniz…ama sağ direği yedikten sonra daha kızgın bir suratla ayağa kalkanlardn biriyseniz hayatta olma şansınız çok yüksek. Darbe aldıkça siz daha sert vurun, aynı filmlerdeki gibi…sizi kızdırsın bu darbeler ve artık hissetmeyin.


Hayat böyle…kolay değil hayatınızdaki her insanın küçüklü büyüklü sorunları var. Bazıları çok basit, bazıları çok acımasız ve üzücü. Her ne olursa olsun, hayat devam ediyor…dizlerin üzerinde durmak yok, derin nefes aldın ayağa kalkın, güçlü olun ve tüm dertlere sağ direği yapıştırın!70 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Sanal Spor